Rainbow page separator

Sbírka Koláč pro hospic podpoří péči o nevyléčitelně nemocné

Neděle, 1. října 2023

Žďár nad Sázavou / I v letošním roce se do ulic měst žďárského okresu rozjedou lidé nabízející Koláč pro hospic. Tradiční sbírka pořádaná Oblastní charitou Žďár nad Sázavou se uskuteční ve středu 4. října a poslouží klientům Domácího hospice Barborka – službě, kterou charita provozuje. Z výtěžku se pořizují pomůcky a zdravotnický materiál pro tým pracovníků, který zahrnuje lékaře, zdravotní sestry, sociálního pracovníka, pečovatelky, psychologa a duchovního. Loni lidé do kasiček vhodili celkem 270 558 korun.  

Ve Žďáře do ulic vyjede i charitní vůz s koláči. Zastávky má naplánované u nádraží (6 – 7.30 hod.), před městským úřadem (8 – 9 hod.), na tržnici (9.30 – 11 hod.) či na parkovišti před úřadem práce (11.30 – 12.30 hod.). Odpoledne (12.45 – 14.15 ho.) automobil zastaví u firmy PKS v průmyslové zóně. Koláče si bude možné rovněž zakoupit na náměstí Republiky, dále v Novém Městě na náměstí i v areálu nemocnice a ve Velkém Meziříčí, Bystřici či Bíteši na náměstí. 

Do sbírky Koláč pro hospic se dá přispět do konce října i on-line na webu www.zdar.charita.cz. Číslo účtu je 246641158/0600 – variabilní symbol 811. 

Domácímu hospici Barborka v posledních letech skokově přibývají pacienti. V roce 2020 se jeho zaměstnanci starali o 85 nevyléčitelně nemocných, o rok později jich bylo 160 a loni už 180. „K tomu, abychom dokázali efektivně pomáhat, potřebujeme rozšířit personál a postupně tým dovybavit lékařským vybavením a dalšími potřebnými pomůckami a materiálem,“ přiblížila vedoucí Domácího hospice Barborka Monika Milichovská s tím, že domácí hospic poskytuje péči lidem na sklonku života, kteří si přejí zemřít doma, po celém žďárském okrese.