složenka, odpad
Rainbow page separator

Se složenkami za odpady nemusí lidé ze Žďáru jenom na poštu

Pátek, 25. Duben 2014

Žďár nad Sázavou / S otevřeným dopisem se na žďárskou radnici v minulém týdnu obrátil Robert Šimek ze Žďáru nad Sázavou. Ohradil se tímto způsobem proti změnám, které byly ve Žďáře letos zavedeny v souvislosti s poplatky za komunální odpad, jež se mají nově hradit složenkami. Ty minulý týden lidem přišly do poštovních schránek.
„Z přiloženého letáčku ani ze stránek města jsem se nedozvěděl, z jakého důvodu k této změně došlo. Není mi jasné, proč musím platit poplatek dvakrát. Jednou zálohově prostřednictvím SBD a pak ještě složenkou. Z letáčku jsem se dozvěděl, že již zaplacené zálohy dostanu zpět v ročním vyúčtování. Toto bylo původně i na stránkách města, nyní se tam objevilo, že poplatek bude vrácen v červnu. Rád bych znal důvod tohoto kroku, který zbytečně komplikuje již fungující platby pomocí SIPO trvalých příkazů nebo placených záloh, které teď musí všichni měnit,“ uvádí Robert Šimek ve svém dopise. „Ze všeho nejvíc by mě ovšem jako daňového poplatníka zajímalo, na kolik tato složenková akce přišla. Složenky a letáčky musel někdo vytisknout, někdo dát do obálek a pak také roznést,“ dodává Robert Šimek.
Složenky lidem do schránek začaly chodit v dubnu, zmínka o chystané změně se na žďárském webu objevila koncem března, až se začali někteří obyvatelé shánět po známkách na popelnice.
Žďárská radnice změnila systém vybírání poplatků za odpad z provozních důvodů – kvůli změně programu v systému vedení účetnictví.
Se složenkami lidé nemusí jen na poštu. Nový systém podle komunálního odboru umožňuje platit za odpady i převodem na účet, prostřednictvím internetového bankovnictví či hotově v pokladně úřadu. Složenky byly plátcům zasílány hlavně proto, aby z nich zjistili číslo účtu a variabilní symbol, které budou při platbách uvádět, aby radnice měla aktuální přehled, kdo už poplatek uhradil.
Od příštího roku se předpokládá, že se poplatek za odpad bude vybírat jednorázově, nikoliv pololetně. „V listopadu by zastupitelé měli schvalovat vyhlášku,“ poznamenal vedoucí komunálního odboru žďárské radnice Jaroslav Kadlec.