Rainbow page separator

Semafory na žďárských křižovatkách budou vyměněny do července

Neděle, 17. Květen 2020

Žďár nad Sázavou / Nové „chytré“ semafory přibudou na pěti křižovatkách napříč hlavním tahem Žďáru. Dopravní telematika umožní bezdrátovou komunikaci křižovatek s autobusy MHD a jejich plynulejší a rychlejší průjezd městem. Nová technologie usnadní i údržbu a případné úpravy v časování semaforů. „Chceme lidi nalákat do městské hromadné dopravy. Je to mnohem šetrnější způsob cestování. Věřím, že když budou autobusy MHD jezdit kratší dobu a přesně na čas, přiláká to spoustu lidí, kteří by MHD jinak nejeli. Je to také dobrý způsob, jak ulehčit dopravě ve městě. Mám radost, že se podařilo zapracovat připomínky občanů, které byly velice užitečné,“ vyjádřila se žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.
Díky připomínkám obyvatel na třech křižovatkách přibudou signalizační zařízení informující řidiče, že na přechodu pro chodce je zelená. Dalším námětem byly kamery sledující prostor křižovatky, které poznají, že je v ní například odbočující vozidlo, takže bude vyslán signál semaforům, aby nespínaly zelenou pro další auta.
Předpokládaná cena projektu byla vyčíslena na čtrnáct milionů korun, z toho až 9,5 milionu pokryje dotace. Již probíhající technické práce, které se dějí za provozu, skončí v červenci, přičemž poté bude zahájen dvouměsíční zkušební provoz.