Rainbow page separator

Sezona bledulí ve Žďárských vrších je v plném proudu

Sobota, 21. Březen 2015

Kvetoucí bledule, Žďárské vrchy

Žďársko / V plném květu jsou v současné době tisíce bledulí v Národní přírodní rezervaci Ransko na území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Ransko je jednou ze čtyř národních přírodních rezervací Žďárských vrchů. Leží mezi Havlíčkovou Borovou a Starým Ranskem u Krucemburku. Bledule rostou na vlhkých pozemcích ve střední části rezervace pod jasany a olšemi. Vzhledem k tomu, že se jedná o rezervaci, je zakázáno chráněné květy nejenom trhat, ale také chodit mimo vyznačené cesty, aby nedošlo k poničení porostu.
Chráněné bledule v současné době kvetou rovněž ve Světnovském údolí. Přírodní památka se nachází zhruba kilometr severovýchodně od obce Světnov.
„Bledulová sezona“ se ve žďárském okrese už naopak chýlí ke konci v přírodní rezervaci Údolí Chlébského potoka u Chlébského, místní části obce Skorotice na Bystřicku. Tam koberce bílých květů vzhledem k nižší nadmořské výšce a umístění na slunci rozkvétají jako první a každoročně se začátkem jara přitahují davy návštěvníků z celé republiky.