Hamry nad Sázavou, hamry nad sazavou, aktuality, maminky, akce
Rainbow page separator

Sezonu ve Šlakhamru zahájí akce pro maminky

Pátek, 3. Květen 2013

slakhamr1Hamry nad Sázavou / Sezonu v technické památce Šlakhamr nedaleko Žďáru nad Sázavou v sobotu 4. května zahájí program věnovaný ženám v souvislosti s nadcházejícím Dnem matek.Akci S mámou na Šlakhamr, jež se uskuteční od 10 do 17 hodin, připravilo Technické muzeum v Brně, v jehož správě se památka nachází.

Objekt býval hamrem, který zpracovával železnou rudu, později obilným mlýnem. V současné době je v něm expozice věnovaná hamernictví, těžbě a zpracování dřeva a bydlení posledních majitelů. Několikrát do roka je památka oživována, kováři předvádějí návštěvníkům, jak provoz fungoval. Nejatraktivnější jsou ukázky kování přímo v hamerně na velkém bucharu, který je poháněn pomocí vodního kola. Doplní je demonstrace kování na ručních kovadlinách. Doprovodný program je určen především pro rodiny s dětmi.

V sobotu tak budou návštěvníci mimo jiné moci poznávat různé potraviny k vaření, vyzkoušet si praní prádla na valše, případně se postarají o miminko tak, jak to musela dělat kovářka. Ve výtvarné dílně si pak děti mohou vyrobit drobný dáreček pro maminku.