Rainbow page separator

Skalní útvar Bohdalec a okolí Odrance

Pondělí, 6. Prosinec 2010

Časově i terénně nenáročná je trasa územím nacházejícím se v nitru Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy – v okolí vsí Odranec a Kuklík na Novoměstsku. Nejvhodnějším místem pro odstartování přibližně šestikilometrové pěší túry je Odranec. cesta-z-odrance-k-chobotu-2Ze Žďáru nad Sázavou se do této místní části obce Věcov dostaneme autem za dvacet minut a najedeme při tom zhruba dvacet kilometrů. V Odranci je třeba se napojit na modrou turistickou značku, což by ale neměl být problém vzhledem k faktu, že turistický rozcestník se nachází přímo na parkovací ploše v centru vesnice.

Z Odrance po modré značce je to něco přes jeden kilometr ke skalnatému vrcholku Bohdalec, který se klene ve výšce 791 metrů nad mořem. Cestu pozvolným stoupáním zpříjemňují turistům nádherné daleké výhledy do okolní krajiny. Těsně před vstupem do lesa na vrcholu stojí lavička, která přímo vybízí k posezení a kochání se vyhlídkou. V lesním porostu se pak skrývá mohutný rulový skalní útvar nesoucí jméno Bohdalec. Odvážnější se mohou pokusit na něj vyšplhat, byť je z něho výhled skalni-utvar-bohdalec-2pouze velmi omezený.

Po prohlídce skály je třeba se vrátit stejnou trasou, tedy po modré turistické značce, do Odrance. Tam už stačí se jenom napojit na žluté značení a vydat se po něm na západ od této vsi. Cesta vede nejprve úvozem s výhledem na okolní rozsáhlé louky a lesy, posléze kousek lesním porostem a nakonec lukami, které jsou posety starými i novými chalupami typickými pro Žďárské vrchy.

Po něco přes kilometru chůze se na značku napojuje zprava silnička. Odbočíme tedy na ni a vydáme se po ní světem chalupářů do lokality zvané Chobot. Po třinácti stech metrech se dostaneme na silnici, která nás po našem odbočení vpravo dovede zpátky do Odrance.

Tuto jeden a půl kilometru dlouhou trasu po klidné a zřídka využívané komunikaci nám opět zpříjemní četné vyhlídky do okolí pestré krajiny Žďárských vrchů.