Karlov, karlov, aktuality, sympozium, skláři
Rainbow page separator

Sklářské sympozium končí, vytvořená díla můžete vidět od příštího pátku v novoměstské galerii

Pátek, 25. května 2012

Karlov/Dnešním dnem končí intenzivní práce výtvarníků a sklářů, která se od 21. května konala ve sklárně AGS Svoboda Karlov u Žďáru nad Sázavou. Celé mezinárodní sympozium uspořádala Horácká galerie v Novém Městě na Moravě v rámci přeshraničního projektu Porta culturae. Celkem osm sklářských výtvarníků z Česka, Rakouska a Slovenska realizovala své nápady s pomocí zkušených mistrů sklářů v huti jednoho z nevýznamnějších českých sklářů současné doby Jaroslava Svobody. Právě Jaroslav Svoboda stál u zrodu vůbec prvních sklářských sympozií v tehdejším Československu. Po několikaleté přestávce tak novoměstská galerie navázala na věhlasnou škrdlovickou tradici. Kurá[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];torem le[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tošního sympozia je odborný pracovník Horácké Galerie Jan Kliment, který zmínil, že: „Pětidenního tvůrčího sympozia se v Kraji Vysočina zúčastnili Sabine Müller Funk a Pavlína Čambalová z Rakouska, Martina Paljesková Pišková se Slovenska, Veronika Černá, Alena Matějka, Věra Vejsová, Monika Vosyková a Milan Krajíček z Česka.“

Celý týden sklárnu veřejnost hojně navštěvovala. „Přesně rozumím velkému zájmu obyvatel kraje, že si nenechali ujít atraktivní podívanou na umělce, kteří z tekutého skla v nevšedním prostředí rozpálené sklářské huti zhmotňují své představy,“ zmínil radní Kraje Vysočina Tomáš Škaryd a dodal, že podobné akce v sobě skvěle a přirozeně kombinují kulturu s ces[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovním ruchem v oblasti, které na Vysočinu tradičně patří.

Již příští pátek od 18 hodiny si zájemci budou moci prohlédnout všechna vytvořená díla a navíc i umělci použité formy a skicy v Horácké Galerii v Novém Městě na Moravě v rámci Galerijní noci. Poté se vybraná díla stanou součástí souboru hutní kolekce galerie a budou v průběhu následujících let vystavována ve všech krajích, které jsou zapojeny do projektu Porta culturae.

Pětidenní Sklářské sympozium Vysočina 2012 se uskutečňuje v rámci projektu Porta Culturae, který je podpořen Evropskou unií z programu Evropská územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007-2013. Do [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toho[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to projektu jsou zapojeni kromě Dolního Rakouska a Vysočiny také kraje Jihočeský a Jihomoravský.