Žďár nad Sázavou, aktuality, skleněné obrazy, David Kolbábek
Rainbow page separator

Skleněné obrazy – unikátní nápad se zrodil na Vysočině

Středa, 27. Listopad 2013

Nové Město na Moravě/ Místní sklář ze Škrdlovic, pan Kolbábek Radek vymyslel a vyrobil unikátní skleněná díla. Spojil sklářské řemeslo, um a nápad a vytvořil obrazy ze skla, které vystavil na své první výstavě. Ta byla zahájena dne 15.11.2013 vernisáží, ze které Vám nabízíme pár fotografií.

Celou vernisáž provázela pozitivní energie, nadšení pro věc, skromnost pana Kolbábka a krásné prostředí nové kavárny P-Cafe Pekařství Řečice v Novém Městě na Moravě. Kavárna P-Cafe se stala hrdým hostitelem úplně první výstavy pana Kolbábka. Jeho skleněné obrazy zde budou zdobit historické zdi až do 15.1.2014 a proto neváhejte a přijďte se na tuto výstavu podívat a třeba si při té příležitosti posedět u kávy a vyhlášeného sachrova dortu. Ten byl ostatně jedním z vrcholů slavnostního večera. Dort krásně propojoval skleněné řemeslo s řemeslem cukrářským, při jeho představení nebylo pro oko laika rozeznatelné, která část je ze skla a která z cukru.
Na výstavě je k vidění 11 skleněných obrazů z díla pana Kolbábka a fotografie, které nafotil s pomocí svého kolegy zvláštní technikou přímo ze sklárny Aleše Valnera v Přibyslavi. Není bez zajímavosti, že přímo na vernisáži již byly některé obrazy prodány a tedy už mají svého nového majitele.

Skleněné obrazy - unikátní nápad se zrodil na VysočiněZeptali jsme se pana Kolbábka, jaký byl prvotní impuls pro vytvoření těchto děl….

Sklářské řemeslo dělám již 17 let, nezastavilo mne ani ukončení činnosti sklárny Beránek ve Škrdlovicích a svou prací v podstatě žiji. Je to můj veliký koníček a chtěl jsem svoje zkušenosti posunout dál. Proto mne napadlo udělat klasický obraz s použitím zabroušených plastických skleněných děl, které jsem přilepil na skleněné tabule. A výsledek můžete vidět zde, v krásném prostředí příjemné kavárny P-Cafe Pekařství Řečice, jejíž majitel pan Částka mi v podstatě vnuknul prvotní nápad uspořádat zde výstavu.

V čem je tato výstava tak zvláštní?

Myslím si, že sklářské umění, by se mělo v dnešní době dostat více mezi lidi. Sklo se v České republice prakticky přestalo prodávat. Skleněné obrazy by mohly být cestou, jak naučit českého zákazníka vnímat sklo jako součást jeho života. Vždyť sklářská tradice je v České republice historicky daná a konkrétně s Vysočinou velmi svázaná. Mám dojem, že podobné věci ještě nikdo nezkoušel vyrobit. Každý zná skleněné vitráže, ale já do skleněných obrazů vnesl 3D rozměr / usmívá se/.

Co chystáte dál, když už víte, že o skleněné obrazy byl na vernisáži velký zájem?

Pekařství Řečice uvítalo myšlenku spojit sklo s cukrářskou výrobou a vzniknul unikátní skleněný dort. Podobným projektům se do budoucna nebudu bránit. Chvílemi laik ani neví, co může sníst a co je sklo. Všechny součásti, jak skleněné, tak cukrářské jsou ručně vyráběné. A moje skleněné obrazy? Výstavou jsem si splnil dlouholetý sen, ale v hlavě nosím nápady na mnohem větší skleněné instalace na stěnu. Uvidíme, co se podaří v budoucnosti. Každopádně, jak jsem řekl, udělám s majitelem Pekařství Řečice maximum pro to, aby šlo skleněné dílo mezi lidi.

Skleněné obrazy - unikátní nápad se zrodil na Vysočině