Hamry nad Sázavou, hamry nad sazavou, aktuality, Šlakhamr
Rainbow page separator

Šlakhamr už láká první návštěvníky

Úterý, 14. Červen 2011

Hamry nad Sázavou/ Od soboty 11. června přibyla na Žďársko další otevřená památka. Po úspěšně dokončených rekonstrukcích byl totiž zpřístupněn veřejnosti Šlakhamr, který se nachází na okraji vesnice Hamry nad Sázavou. Historický objekt Technické muzeum v Brně zakoupilo od posledních majitelů – mlynářské rodiny Brdíčků, v roce 1976. V roce 2000 potom bylo provedeno statické zajištění objektu a zahájena stavba technologických zařízení hamru. V posledních třech letech budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která mohla být dotažena do konce kromě jiného díky státním příspěvkům.

V současné době čeká na návštěvníky v památce u řeky Sázavy hned několik zajímavých expozic. V prostorách bývalého vodního mlýna jsou k vidění exponáty poukazující na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají také historii hamru známého jako Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny již z počátku patnáctého století. „Návštěvníkům bude během prohlídky předvedena ukázka chodu bucharu a dalších zařízení poháněných dvěma vodními koly. Dozvědí se, jakým způsobem středověcí železáři získávali základní suroviny, tedy dřevo, dřevěné uhlí a železo, a jaký byl sortiment produktů hamrů. Část expozic je věnována i posledním obyvatelům objektu – mlynářské rodině Brdíčků,“ uvádí na svých webových stránkách Technické muzeum v Brně.

Od června do září je otevírací doba památky denně kromě pondělí vždy od devíti ráno do sedmnácti hodin. Návštěvníci ale musejí počítat s tím, že poslední vstup do památky proběhne v šestnáct hodin a polední pauza je od poledne do jedné hodiny odpolední. Lidé, kteří chtějí navštívit Šlakhamr až v říjnu, sem mohou zavítat pouze o víkendech a státních svátcích. Po zbytek roku má být objekt zavřený. Vstupné činí 50 korun. Prohlídka s průvodcem trvá přibližně čtyřicet minut.