Rainbow page separator

Slunohraní namíchá letní náladu

Neděle, 30. června 2019

Nové Město na Moravě / Smyčce, trubka, cimbál i zpěv: Pět dní ve znamení workshopů a koncertů. Devátý ročník Novoměstského Slunohraní se přihlásí, stejně jako ročníky předchozí, hned se začátkem července. V Novém Městě na Moravě tak začnou prázdninové měsíce příjezdem několika desítek muzikantů a rozeznělou Horáckou Galerií.

Hudební workshopy pod vedením Janáčkova kvarteta přinesou třiceti účastníkům smyčcových kurzů příležitost obohatit svoje interpretační dovednosti a získat cenné rady přímo od těch nejlepších. Stejně tak i jejich společné hraní v komorním orchestru pod taktovkou Richarda Kružíka. Publikem očekávanou součástí Novoměstského Slunohraní však budou především tři koncerty na nádvoří Horácké galerie. 1.7. vystoupí Pacora trio, 2.7. Marta Töpferová s kapelou Milokraj a ve čtvrtek 4.7. proběhne slavnostní ukončení Slunohraní vystoupením Janáčkova kvarteta a Letního orchestru.

V pondělí 1.7. se představí trio Pacora. Je projektem fenomenálního slovenského houslisty Stana Palúcha. Trio vytvořil společně s moldavským cimbálovým virtuosem Marcelem Comendantem a slovenským jazzovým kontrabasistou Robertem Raganem. Tyto tři nástroje, které pospolu většinou tvoří spíše cimbálové muziky, se v rukou hudebníků Pacora Trio stávají zdrojem jedinečné hudby, kterou lze jen stěží zařadit do nějaké škatulky. Jazz? World music? Uslyšíte.

V úterý 2.7. zavítá do Nového Města na Moravě zpěvačka a skladatelka Marta Töpferová. Představí svůj projekt Milokraj, který v sobě nese písně čerpající z českých, moravských a latinskoamerických tradic. Obklopena špičkovými muzikanty vstoupí svým hlasem a projevem do srdcí všech, kdo mají rádi křehkou hudbu na pomezí žánrů.

Ve čtvrtek 4.7. čeká posluchače, kurzisty i lektory smyčcových kurzů závěrečný koncertní večer. Představí se už tradičně Janáčkovo kvarteto, které si v Novém Městě na Moravě během předchozích let získalo řadu věrných fanoušků. Ve druhé části večera pak vystoupí Letní orchestr, složený ze všech účastníků hudebních kurzů. Přestože je to orchestr s pouze pětidenní životností, vždy dokáže publikum překvapit svojí energií a radostí z hudby. Letos orchestr pod taktovkou Richarda Kružíka, mimo jiné, doprovodí trumpetistu Petra Hojače. Slunohraní tradičně ukončí plovoucí lampionky, které už dokázaly splnit nejedno přání.
Vstupenky lze zakoupit vždy 45 minut před konáním koncertu, případně v malé informační kavárně, která bude od 1.7. před branou Horácké galerie. Rezervaci vstupenek mohou zájemci provést na www.slunohrani.cz