Rainbow page separator

Slunohraní opět servíruje „bonbónky“. Jitka Šuranská rozproudila energii, trio sklidilo nadšený potlesk.

Středa, 6. Červenec 2016

Jitka 3uranská trio - Slunohraní 2016

Nové Město na Moravě / V pondělí 4.7. přijelo do Nového Města na moravě celkem 32 muzikantů z celé republiky, aby společně zažili hudební maraton, týden plný workshopů, koncertů a hudebních lekcí. Novoměstské Slunohraní jim už po sedmé přináší příležitost spolupracovat s hudebními profesionály, učit se od nich a vystoupit společně na pódiu. „Stálicí“ lektorské sestavy je brněnské Janáčkovo kvarteto, které se na fotografiích a billboardech objevilo v cyklistických dresech a helmách. Mistrovství pokračuje – hlásá upoutávka a Nové Město na Moravě může být právem pyšné na to, jaké hudební celebrity se zde v rámci festivalu Slunohraní objevují.

slunohrani 2016 jitka suranska trio 2Muzikanti se celý týden věnují hře v kvartetech i v orchestru, mají však také příležitost nahlédnout do jiných hudebních žánrů. Velkým zážitkem byl včerejší workshop s Jitkou Šuranskou a jejím triem. Ten začal hned v odpoledních hodinách a pro muzikanty představoval setkání s world music právě takovou, jak jí Jitka Šuranská tvoří. S hudbou nabitou neuvěřitelnou energií, rytmickou, nespoutanou i křehkou a průzračnou.

Stejně tak publikum na večerním koncertě mohlo slyšet i vidět několik poloh Jitky Šuranské. Koncert zahájila na podiu sama. Zpívala, hrála na housle a používala loop-station. Moravské písničky dostávaly osobitý ráz, avšak jejich hluboká krása a sdělení v Jitčině podání nijak nestrádaly, právě naopak. Jitka Šuranská používá jako etalon své srdce a cit, původní kořeny a nová podoba písniček se tak propojují v neobyčejné celky, které publikum postupně během večera zcela pohltily.
Na konci první části koncertu vystoupili na pódiu společně s triem také účastníci smyčcových kurzů. Diváci mohli videt jejich velké nadšení a radost z hudby a slyšet tři skladby, které s Jitkou během odpoledního workshopu připravili.

Jitka 3uranská trio - Slunohraní 2016Druhá část koncertu už patřila výhradně kapele Jitka Šuranská tro, kterou publikum odměňovalo mnoha bouřlivými potlesky. Posluchače nadchly jak instrumentální výkony všech tří muzikantů, tak strhující Jitčin zpěv a projev. První koncert z letošní série byl tak skutečnou hudební lahůdkou, kterou si všichni vychutnali až do konce.
Ve čtvrtek se novoměstské publikum může těšit na další eso v rukávu pořadatelů: Prague Cello Quartet. Tato čtveřice mladých violoncellistů na svých koncertech předvádí, vedle špičkových muzikantských výkonů, také spoustu zábavných „kousků,“ kdy během skladeb například používají violoncella neobvyklých způsobem, nebo hrají všichni čtyři na jeden nástroj. Slunohraní zakončí páteční Slavnostní závěrečný koncert, ve kterém se představí Janáčkovo kvarteto i všichni účastníci kurzů v podobě Letního orchestru. Třešničkou na dortu v programu orchestru bude pak vystoupení klarinetistky Anny Paulové, laureátky Pražského jara. Vstupenky na oba koncerty lze rezervovat na www.slunohrani.cz nebo zakoupit před koncertem.

slunohrani_plakat_A2.cdr

slunohrani_plakat_A2.cdr