Rainbow page separator

Soutěž na vzhled zázemí pod Zelenou horou má své vítěze

Středa, 9. února 2022

Žďár nad Sázavou / Tři nejlepší návrhy vzešly z architektonické soutěže na vybudování informačního centra a zázemí pro turisty včetně dlouhá léta chybějících toalet pod poutním kostelem svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Soutěž vyšla na půl milionu korun a zúčastnilo se jí 27 architektů a architektonických kanceláří. Autor vítězného návrhu získá odměnu ve výši 200 tisíc korun, druhé místo je ohodnoceno částkou 100 tisíc a autor třetí nejúspěšnější studie dostane 50 tisíc korun. Všechny soutěžní návrhy hodlá žďárská radnice vystavit k prohlédnutí při některém z budoucích setkání vedení města s občany.
Vítězný návrh, jenž kromě umístění infocentra řeší i záliv pro zájezdové autobusy, zastávku MHD či místa pro parkování, schválila odborná komise jednohlasně. „Záměrem bylo, aby objekt se zázemím byl funkční a zároveň decentní, aby na sebe nestrhával pozornost a nepřebíjel hlavní magnet, kterým je poutní kostel,“ poznamenal žďárský městský architekt Zbyněk Ryška.
Vybudování zázemí pod Zelenou horou je předběžně odhadováno na 20 milionů korun v režii „zámecké“ farnosti prostřednictvím Biskupství brněnského, na dalších zhruba 15 milionů vyjde navazující infrastruktura, kterou uhradí město. Nejdříve však musí dojít ke změně územního plánu, vypracování projektu a získání všech potřebných povolení, přičemž zásadní je rovněž zajištění finančního krytí stavby.