Rainbow page separator

Stará radnice projde úpravou, vystaví tam Kosinkovu sbírku

Úterý, 1. června 2021

Žďár nad Sázavou / Přestavbu Staré radnice tak, aby tam mohla být vystavena sbírka obrazů místního patriota Josefa Kosinky (1908 – 1983), plánují ve Žďáře. Předpokladem je, že umělecká díla, která na město přešla z odkazu Kosinkovy dcery Jitky Bödefeldové a jejího manžela, by tam mohla být umístěna v druhé polovině příštího roku. Mimo sbírku pláten byla součástí dědictví rovněž finanční hotovost.
V ojedinělé umělecké sbírce o celkem 187 plátnech v ceně asi půldruhého milionu korun je přibližně polovina obrazů dílem Josefa Kosinky. Zbývající plátna pocházejí od malířů známých jmen, často s vazbou na Vysočinu. Kromě toho jsou ve sbírce obsaženy i dva originály od Josefa Lady; dále jde o obrazy od Františka Kavána, Oty Bubeníčka, Františka Emlera, Aloise Lukáška či Jindřicha Zezuly. Žďárem zděděný soubor obrazů byl z Německa, kde manželé Bödefeldovi žili, převezen v květnu 2012 a v létě téhož roku se dočkal dosud jediné souborné výstavy, když byl několik týdnů k vidění v Domě kultury.
Podmínkou závěti bylo, že odkázané peníze ve výši zhruba pěti milionů korun může město použít v souvislosti s vystavením obrazů, což musí být provedeno do roku 2035. Zpřístupnění uměleckých děl byl však pro Žďár dosud problém, neboť na tak rozsáhlou expozici se nenašly odpovídající prostory. V průběhu let se tak postupně hovořilo například i o zřízení galerie na půdě Čechova domu, případně v bývalé I. základní škole, kterou však město posléze prodalo.