Rainbow page separator

Starou radnici čeká přestavba, bude v ní Kosinkova sbírka

Pondělí, 24. ledna 2022

Žďár nad Sázavou / Na více než deset milionů korun je zatím předběžně odhadnuta přestavba Staré radnice tak, aby v ní mohla být umístěna Kosinkova sbírka obrazů, kterou Žďár včetně finanční hotovosti zdědil po Jitce Bödefeldové, dceři žďárského malíře a patriota Josefa Kosinky (1908 – 1983), a po jejím manželovi. Zděděná sbírka o 187 obrazech byla do Žďáru z Německa, kde manželé Bödefeldovi žili, převezena v květnu roku 2012 a v létě téhož roku se dočkala zatím jediné výstavy v kompletním stavu v Domě kultury.
Žďárská radnice původně hodlala proinvestovat pouze odkázané finance ve výši více než pět milionů korun, které měly být podle podmínky v závěti použity v souvislosti s vystavením obrazů, a to nejpozději do roku 2035. Nicméně poté, co padla volba na zřízení výstavních prostor pro sbírku ve Staré radnici, rozhodlo se město budovu zrevitalizovat rozsáhleji. Základem bude bezbariérový přístup do objektu i do patra, kdy dojde na vybudování výtahu, dále přibudou nové toalety, schodiště, podlaha v dolní části budovy či technické rozvody. Samotná galerie s Kosinkovou sbírkou najde své místo v zadní části, a to na necelých sto metrech čtverečních plochy, kdy dojde i k přemístění infocentra. Předpokladem je, že stavební práce proběhnou od letošního podzimu do jara příštího roku. V souvislosti s podmínkou v dědictví týkající se vystavení rozsáhlé sbírky obrazů, je dohodnuto, že se plátna budou v nové galerii průběžně střídat. Aktuálně jsou uložena v depozitáři žďárského muzea.
V ojedinělém souboru je přibližně polovina obrazů dílem právě Josefa Kosinky. Zbývající pocházejí od různých malířů známých jmen, často s vazbou na Vysočinu. Kromě toho jsou ve sbírce zastoupeny i dva originály od Josefa Lady; dále jde o díla od Františka Kavána, Oty Bubeníčka, Františka Emlera, Aloise Lukáška nebo Jindřicha Zezuly.