Rainbow page separator

Student získal in memoriam medaili Za hrdinství

Neděle, 1. Listopad 2015

Petr Vejvoda

Praha, Žďár nad Sázavou / Medaili Za hrdinství in memoriam udělil prezident České republiky Miloš Zeman Petru Vejvodovi, studentu žďárské obchodní školy. Vyznamenání pro Petra Vejvodu převzali na Pražském hradě jeho rodiče.
Šestnáctiletý mladík zahynul loni 14. října po útoku šestadvacetileté schizofreničky Barbory Orlové z Ostravska, která ve žďárské škole na studenty útočila nožem, přičemž zranila dvě dívky a policejního vyjednavače. Petr Vejvoda položil život za spolužačku, které přispěchal na pomoc, když ji žena napadla. Útočnice obrátila zbraň proti němu a hocha smrtelně zranila.

Už v loňském roce se Petr Vejvoda stal in memoriam nositelem Ceny Michala Velíška, která je udělována za statečnost při záchraně lidského života. Jeho jménem rovněž prezident Miloš Zeman nazval nově založenou alej u Veselského rybníka v Novém Veselí a na žďárské obchodní škole byla Petru Vejvodovi odhalena pamětní deska. Psychicky nemocná útočnice trpící paranoidní schizofrenií byla umístěna do detenčního ústavu.