Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, studenti
Rainbow page separator

Studenti vyjdou do ulic

Pátek, 8. Duben 2011

sdruzeni-krajina-letni-loukaŽďár nad Sázavou / Studenti  Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ze Žďáru nad Sázavou podpoří veřejnou sbírku Stopa v krajině. Ve dnech 13., 15. a 19. dubna vyjdou do ulic Žďáru nad Sázavou a budou kolemjdoucím  nabízet ke koupi magnetky se symboly sbírky.

Sdružení Krajina z Počítek každoročně ručně kosí asi 150 ha podmáčených luk převážně na Vysočině. Jedná se o louky, které jsme zdědili po předchozích generacích, ale vzhledem ke své nepřístupnosti pro těžkou techniku nejsou pro současné zemědělce atraktivní. Přes to, nebo možná právě proto, se zde zachovala velká druhová pestrost. Najdeme zde rostliny a živočichy, kteří z intenzivně obhospodařované krajiny ustoupili a na běžných loukách nebo polích je už nenajdeme.
Sdružení Krajina financuje péči o louky z dotací, grantů poskytovaných státem nebo nadacemi. V menší části z darů firem a jednotlivců. Na údržbě luk se podílí také řada dobrovolníků. Je to poměrně složitý systém, a každá z jeho částí  hraje v konečném výsledku důležitou roli.

Do systému financování  ručního kosení podmáčených luk patří i veřejná sbírka s názvem  Stopa v krajině, kterou Sdružení Krajina realizuje již druhým rokem. Větší část sebraných peněz pochází z darů poukázaných na účet 2500054442/2010, vedený u Fio banky, menší pak z pouličního prodeje magnetek a samolepek. Tento nepoměr se ve středu 13. dubna, v pátek 15. dubna a v úterý 19. dubna pokusí vyrovnat studenti  Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ze Žďáru nad Sázavou, kteří vyjdou do ulic města a budou kolemjdoucím nabízet ke koupi magnetky s obrázky rostlin a živočichů, které lze na loukách spatřit. Cena jedné magnetky je 30 Kč. každý, kdo si magnetku koupí tak přispěje na záchranu podmáčených luk, které jsou domovem rozmanitých přírodních společenstev a které by bez pravidelného kosení postupně zanikly.

Sbírka Stopa v krajině si pomalu hledá svoje místo v konkurenci mnoha dalších sbírek, které u nás probíhají. Patronát nad sbírkou převzaly známé osobnosti jako například Arnošt Goldflam, Zdeněk N. Bričkovský, Erazim Kohák, Naďa Urbánková nebo Ivan Rynda.

Veškeré další informace o veřejné sbírce a dalších akcích pro přírodu jsou k dohledání nawww.stopavkrajine.cz. Tyto stránky byly vytvořeny za finanční podpory SFŽP a MŽP v rámci projektu Příroda na Vysočině.

Tomáš Blažek
Sdružení Krajina
tel: 566 521 259, mobil: 777 045 586
e-mail: blazek@sdruzenikrajina.cz
www.sdruzenikrajina.cz
www.stopavkrajine.cz