Rainbow page separator

Také Plastia se snaží pomoci. Zadarmo vyrábí materiál pro 3D tisk ochranných štítů do nemocnic

Pondělí, 6. Duben 2020

Stejně jako celá řada českých firem snaží se i společnost Plastia z Nového Veselí na Vysočině pomoci v boji proti šíření nákazy COVID-19. Přestože se Plastia obyčejně zaměřuje na samozavlažovací květináče, truhlíky a dalších potřeby pro domov a zahradu, vyrábí v současné době struny (tzv. filamenty) pro 3D tisk ochranných štítů.

Stroj, na kterém se filamenty vyrábí, zakoupil jednatel firmy Stanislav Novotný. „Zastáváme názor, že čím lépe ochráníme lidi v první linii, tím rychlejší bude návrat k normálnímu stavu. Ochranné štíty pro lékaře, sestry, policisty ale i pokladní v tom sehrávají důležitou roli. A my teď k jejich výrobě můžeme přispět,“ vysvětlil zapojení společnosti Novotný.

Každý den je Plastia díky dvousměnném provozu schopna vyrobit přibližně 16 kilo filamentu, což vystačí na výrobu asi 300 kusů držáků ochranných štítů.

„Právě dnes jsme vyrobili jubilanta – cívku s filamenty označenou číslem sto. To odpovídá zhruba stům kilo filamentů celkem,“ informoval Martin Kytnar, technolog lisovny Plastie. V této chvíli má Plastia k dispozici ještě dalších 800 kilo surového materiálu, který má v úmyslu bezplatně přetavit na filamenty. „Stroj jede i čtrnáct hodin denně. Je to takové křehké laboratorní zařízení. Držte nám palce, ať se nepokazí. Shánět v dnešní době náhradní díly, by byl veliký problém,“ upozornil Kytnar.

Na otázku, kdo filamenty dále zpracovává, odpovídá Novotný: „Zdarma ho dodáváme okolním komunitám i jednotlivým majitelům 3D tiskáren. Ve Žďáru nad Sázavou jsou to třeba vodní skauti, průmyslovka nebo státní i biskupské gymnázium.“ S myšlenkou propojit žďárské dobrovolníky přišel Václav Černík, který založil skupinu na Facebooku. V ní je aktuálně zapojených přes 32 lidí a 37 tiskáren a celkem už skupina vyexpedovala 2200 kusů štítů.

„Netušil jsem, že se do žďárské skupiny připojí tolik lidí. Tisknou jednotlivci, firmy i školy. Další, například Plastia ale i různá papírnictví nebo reklamní agentury, poskytli potřebný materiál – filamenty, folie nebo pytlíky,“ pokračoval Černík a na dodal: „Těch lidí, kteří se nezištně spojili, je ohromné množství.“ Zájemci o hotové štíty vyrobené žďárskou dobrovolnickou skupinou, především ze strany zdravotníků, mohou využít objednávkový formulář.

Materiál vyrobený v Plastii na Vysočině se také posílá do brněnské centrály navázané na digitální dílnu FabLab Brno, která ho dál rozděluje menším i větším tiskařům. „A třeba dneska odešla zásilka zájemcům z Ústí nad Labem,“ poznamenal Novotný a dodal: „Zájem je bohužel desetkrát větší, než dokážeme vyrobit.“

Vedle výroby filamentů pro 3D tiskárny se Plastia snaží pokračovat i v produkci svého běžného sortimentu – potřeb pro dům i zahradu. „Hlavním omezením je velké množství řadových ale často i klíčových zaměstnanců, kteří nemohou pracovat, protože se doma starají o své blízké,“ řekla Martina Kmentová, personální manažerka společnosti Plastia. Také e-shop www.plastia.eu se daří držet funkční.

Tady se jediná změna týká plateb – vzhledem ke snaze zvýšit bezpečnost dopravců, je v současné době možné platit pouze předem, kartou nebo převodem. „Věřím, že epidemii zvládneme. Pokud mám z něčeho strach, tak  z bankrotů drobných živnostníků, řemeslníků, malých a středních firem. U nás je například polovina produkce určená k vývozu a ten je momentálně úplně zastavený,“ dodal na závěr Novotný.