Rainbow page separator

Tasmánský podnikatel se má stát čestným občanem Žďáru

Neděle, 18. Květen 2014

Žďár nad Sázavou / Čestným občanem Žďáru nad Sázavou se s největší pravděpodobností stane třiaosmdesátiletý australský podnikatel Josef Chromý. Návrh na udělení této pocty schválili radní a vyjádří se k němu ještě žďárští zastupitelé. Žďár uděluje čestné občanství zřídka, naposledy v roce 1998.
Josef Chromý, který se narodil ve Městě Žďáře v prosinci roku 1930, ze země emigroval v roce 1950. Nejdříve se dostal do Rakouska, odtud pak až do Tasmánie. Jako vyučený řezník se po čase stráveném v továrně uchytil v oboru a vypracoval se – v 90. letech zaměstnával více než pět stovek lidí. Prosperující společnost poté prodal a začal se věnovat vinařství, kde rovněž patří k velice schopným. Loni získal světové ocenění za nejlepší víno odrůdy Chardonnay.
Na Žďár ale Josef Chromý nezapomněl. Vína, která vyrábí, má rozdělena do tří základních řad, a ty jsou pojmenovány Pepik, Josef Chromy a Zdar. Jednu ze svých cest z Tasmánie do Žďáru plánuje úspěšný podnikatel i letos. „Přijetí Josefa Chromého ve Staré radnici je naplánováno na 9. června,“ vyjádřil se žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

Foto: Letecké fotografie z RC mikrokopteru