Rainbow page separator

Tasmánský podnikatel věnoval Žďáru peníze na podporu Ukrajiny

Pátek, 23. září 2022

Žďár nad Sázavou / Bezmála dvě stě tisíci korunami podpořil tasmánský podnikatel, někdejší žďárský obyvatel a od roku 2014 rovněž čestný občan Žďáru Josef Chromý ukrajinské uprchlíky. Jednadevadesátiletý Chromý peníze pocházející od něj i jeho dvou obchodních partnerů předal při své návštěvě města. Zástupci radnice darované finance hodlají využít pro potřeby více než stovky ukrajinských dětí navštěvujících žďárské základní školy a mateřské školky.
Darovaná částka v podobě přesně 196 800 korun má svým prvním čtyřčíslím symbolicky odkazovat na okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968. Další peníze pak hodlá Josef Chromý se svými partnery věnovat prostřednictvím ambasády přímo Ukrajině.
Josef Chromý se narodil 18. prosince 1930. Vyučil se řezníkem a uzenářem ve Městě Žďáře, mistrovské zkoušky složil v Praze v roce 1950. Poté emigroval do Rakouska, odkud se dostal do Tasmánie. V roce 1957 si založil vlastní řeznictví, v 90. letech zaměstnával 530 lidí. Pak se začal věnovat vinařství. Získal mimo jiné světové ocenění za nejlepší víno odrůdy Chardonnay, později se zaměřil rovněž na developerskou činnost.