Rainbow page separator

Tři králové roznášejí do domácností radost

Úterý, 3. Leden 2017

Radost z narození Krista rozdávají od prvního ledna tři králové v ulicích měst a obcí. Ze sbírky se za sedmnáct let jejího konání stala tradice a mnohé domácnosti již netrpělivě očekávají návštěvu koledníků, kteří nápisem K+ M+ B+ požehnají jejich domy.
Kromě tří písmen ukrývajících význam latinského Christus mansionem benedicat, tzn. Kristus žehnej tomuto domu, přicházejí koledníci s písní na rtech a s cukříkem, který je symbolem tří darů donesených Ježíškovi.

„Milé přijetí, úsměv na tváři, mnohdy i slza v oku mě vždy utvrdí, že sbírka má smysl. Nejen, že pomůže vybrat finance pro lidi v nouzi, ale díky ní můžeme udělat radost i osamělým,“ vysvětluje koordinátorka sbírky Veronika Dobrovolná, která se každým rokem vydává rovněž s koledníčky na koledu. V tom letošním budou koledníci putovat po ulicích do 15. ledna.

Koledníky Oblastní charity Žďár nad Sázavou je možné poznat dle kasičky, označené logem Charity, razítkem Kambaly – dobrovolnického centra a razítkem pečetící obce či města, a průkazky vedoucího skupinky.

„V letošním roce bylo vydáno do oběhu 491 kasiček, což je zase o něco více než v loňském roce. V minulém roce se díky pomoci více než 1 800 dobrovolníků podařilo vykoledovat 2 829 523 Kč,“ doplňuje Veronika Dobrovolná.

Letošní výtěžek bude použit na pomoc lidí s mentálním a kombinovaným postižením, dále na rekondiční pobytovou akci duševně nemocných. Část výtěžku bude zaslána na mezinárodní pomoc a s pomocí financí bude vytvořena záchranná síť, díky které bude možné pomoci lidem v nouzi v okrese Žďár nad Sázavou.
Autor tiskové zprávy: Lenka Šustrová