Rainbow page separator

Trnkovo diorama s Broučky se přestěhuje z Jimramova do Plzně

Neděle, 20. října 2019

Jimramov / Smlouvu o výpůjčce dioramatu zvaného Svatba u Broučků, které je nainstalováno v jimramovské Síni rodáků, vypověděla Českobratrská církev evangelická. Unikátní dílo bude po uplynutí šestiměsíční výpovědní lhůty v příštím roce na přibližně deset let odvezeno do Západočeského muzea v Plzni. Vedení městyse z tohoto důvodu osloví vybrané výtvarníky, aby zpracovali novou expozici související s knihou Broučci, kterou napsal jimramovský rodák – spisovatel a duchovní Jan Karafiát (1846 – 1929).
Karafiátovy Broučky proslavilo právě i výše zmíněné unikátní diorama, které vytvořil výtvarník Jiří Trnka původně pro světovou výstavu v New Yorku v roce 1939, kde ale nakonec česká expozice nebyla otevřena. Později toto dílo, které je dlouhá léta k vidění v jimramovské Síni rodáků coby součást trvalé expozice, reprezentovalo republiku na výstavě Expo v Bruselu v roce 1958.
V roce 2004 byla část dioramatu na výstavě o Jiřím Trnkovi v Japonsku. Když se v roce 2011 slavilo v Plzni 100 let od narození Jiřího Trnky, dioráma tam bylo vystaveno a při té příležitosti také kompletně zrestaurováno.