Rosička
Rainbow page separator

Turisté na Rosičce plánují překonat rekord

Čtvrtek, 10. Duben 2014

Žďár nad Sázavou / Žďárský turistický oddíl mládeže Tuláci ve spolupráci s Active – střediskem volného času ve Žďáře nad Sázavou a obcí Sázava v sobotu 12. dubna zahájí turistickou sezonu na rozhledně na kopci Rosička nedaleko Sázavy. Tradiční akce se uskuteční už dvanáctým rokem, začátek je v 9 hodin ráno. Kdo přijde nebo třeba přijede na kole v sobotu mezi 9 až 17.30 hodinami k rozhledně, která je vzdálená osm kilometrů jihozápadně od Žďáru nad Sázavou, dostane od organizátorů pamětní list, kalendářík, razítko a teplý čaj. Podle své úvahy pak může zdolat 134 točitých schodů na vyhlídku a rozhlédnout se po okolní krajině.
Kdysi na kopci v nadmořské výšce 644 metrů stávala dřevěná rozhledna, v roce 2001 tam byla postavena telekomunikační věž. Na té je vybudována vyhlídka, která je zpřístupněna turistům. Stožár je vysoký 42 metrů, ochoz pro návštěvníky se nachází ve výšce 24 metrů.
Pořadatelé akce doufají, že se letos podaří překonat rekord v návštěvnosti z roku 2009, který činí 677 turistů i náhodných návštěvníků z celé republiky a jejich sedmnáct čtyřnohých kamarádů. V loňském roce se pod rozhlednu při zahájení sezony dostavilo 477 turistů a s nimi přišlo patnáct psů.