Novoměstsko, novomestsko, aktuality, trasa, oprava
Rainbow page separator

Turistická trasa na Novoměstsku prošla opravou

Pondělí, 23. Květen 2011

Novoměstsko/ Přes dvě stě tisíc korun stála nedávná úprava oblíbené turistické trasy na Novoměstsku ve Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy.

Konkrétně se jedná o úsek nacházející se přibližně pět kilometrů východně od Nového Města na Moravě – vede od Zuberského rybníka až k památníku zvanému Vlčí kámen. Rekonstrukce se ujal státní podnik Lesy České republiky a hradil ji ze speciálního Programu 2000. Pomocí tohoto programu jsou dlouhodobě podporovány veřejně prospěšné funkce lesů. „Cíl oprav turistické trasy Zuberský rybník – Vlčí kámen v délce skoro tři kilometry představovala hlavně eliminace takzvaných mokrých míst, tedy úseků cesty, ve kterých se za dešťů tvořily poměrně rozsáhlé kaluže vody a turisté pak museli takto narušené úseky obcházet přes les. Na místech, kde trasa křižuje vodní toky jsme navíc vybudovali propusty,“ vysvětlil Jan Mašek, zástupce ředitele Krajského ředitelství Lesů České republiky Jihlava.
Zrekonstruovaná turistická trasa vede po žluté značce a začíná na hrázi Zuberského rybníka u obce Zubří. Po přibližně jednom kilometru se objevuje turistický rozcestník. Současně je zde umístěn turistický přístřešek vybudovaný rovněž Lesy ČR. Trasa potom ostře stoupá a klesá, několikrát kříží lesní cesty. Po zcela přímém úseku se stezka klikatí a po malé odbočce vede k nenápadnému památníku z roku 1830. Ten připomíná zastřelení posledního vlka na Vysočině. Trasa pak pokračuje dál po lesní cestě k vyhlídkovým místům Kamenice a  Metodka, přičemž z obou jmenovaných míst se naskýtají velmi pěkné a daleké výhledy do okolí – při dobré viditelnosti je možné pozorovat dokonce Jeseníky.