Rainbow page separator

U Horního rybníku opět hnízdí u nás vzácná husice nilská

Úterý, 4. června 2019

Žďár nad Sázavou / U Horního rybníku v Brněnské ulici se už před dvěma lety usídlila a zahnízdila husice nilská, zvaná také egyptská. Zatím to vypadá, že jí u rybníka takřka v centru města líbí, neboť tam hnízdí i letos.

toskel-6.jpg“>toskel-6.jpg“ alt=““ width=“200″ height=“133″>Nepůvodní ptačí druh pocházející z Afriky je na Vysočině ojedinělý, protože většinou upřednostňuje teplejší podnebí, přičemž první hnízdění těchto ptáků v kraji bylo v roce 2015 zaznamenáno u Ptáčovských rybníků na Třebíčsku.
U žďárského Horního rybníku si husice nilská, která je poměrně plachá, takže její pozorování nebývají příliš častá, vybrala místo na zarostlém ostrůvku uprostřed vodní nádrže, kam se lidé nedostanou.
toskel-5.jpg“>toskel-5.jpg“ alt=““ width=“200″ height=“133″>Tito ptáci byli do Evropy dovezeni v 17. století, začali se tam množit a postupně se rozšířili východním směrem, přičemž u nás byli prvně zaznamenáni už před čtyřiceti lety. V České republice však husice nilská zahnízdila až v roce 2008, a to na jihozápadě státu. V té době byla zpozorována i ve Žďárských vrších, ale pouze v průběhu tahu.

Foto: tosklo-servis/“>Zbyněk Pavlů – Oprava autoskel Žďár nad Sázavou