Rainbow page separator

Udělení v pořadí deváté ceny města schválili i zastupitelé

Čtvrtek, 15. února 2024

Žďár nad Sázavou / Udělení v pořadí deváté Ceny města Žďáru nad Sázavou schválili žďárští zastupitelé, a to Stanislavu Růžičkovi za zásluhy v oblasti kultury. Potvrdili tak předešlé usnesení radních, kteří se řídili doporučením výboru pro oceňování osobností. Tentokrát byly podány celkem čtyři návrhy na ocenění – Jaroslava Švarce, in memoriam, za významné zásluhy v oblasti českého lesnictví a myslivosti,

Emílie Benešové za záslužnou práci v mnoha oblastech veřejného života, Stanislava Růžičky za zásluhy v oblasti kultury a Markéty Blahové za osobní hrdinství.

Ocenění se obvykle uděluje v červnu při Dni Žďáru a mohou jej získat obyvatelé či kolektiv za významné zásluhy v oblastech kultury, sportu, vzdělávání, vědy a ve veřejném životě, případně za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím, které znamenaly záchranu života a zdraví občanů města. 

Cena města Žďáru nad Sázavou je udělována od roku 2016. Její první nositelkou byla rychlobruslařka Martina Sáblíková, druhou v roce 2017 obdržela Jaroslava Doležalová, jež za druhé světové války ukrývala židovskou holčičku. Třetím oceněným se stal zakladatel pěveckého sboru Žďáráček Jiří Libra, čtvrtým fotograf Vilém Frendl, in memoriam, jenž půl století dokumentoval proměny Žďáru. Pátou cenu převzal běžec Alois Bradáč, šestou v roce 2021 kolektiv „zámeckých“ dobrovolných hasičů, sedmou o rok později obdržel žďárský spisovatel Zdeněk Vyhlídal a osmou in memoriam František Mokrý za zásluhy v oblasti kultury.