Žďársko, zdarsko, aktuality, jeřabina
Rainbow page separator

V anketě Zlatá jeřabina figurují i počiny ze Žďárska

Čtvrtek, 17. Březen 2011

Žďársko/ Hned třináct kulturních počinů, které se odehrály na území žďárského regionu, se probojovalo do krajského finále ankety Zlatá jeřabina 2010. Cílem akce je propagovat kulturní dění na Vysočině a upozornit tak na širokou žánrovou škálu aktivit, jež v loňském roce oslovily obyvatele, a zároveň  také poukázat na úsilí, s nímž je pečováno o bohaté dědictví kraje. V anketě je hledána jednak nejlepší kulturní aktivita uplynulého roku, jednak také nejlepší projekt péče o kulturní dědictví. Do každé je zařazeno celkem třicet počinů.
Do prvně zmiňované kategorie se letos probojovalo šest zástupců ze Žďárska. O přízeň veřejnosti, která může hlasovat pro své favority na webových stránkách extranet.kr-vysocina.cz/zlata-jerabina, se uchází například Evropský festival filozofie, který se loni odehrával ve Velkém Meziříčí již počtvrté. Dále v kategorii Kulturní aktivita figuruje také bystřické hudebně taneční představení Irské balady a romance, letní orchestr a dílna komorní hudby Novoměstské slunohraní, multižánrový festival Otevřeno Jimramov, žďárská Pašijová hra – Co se stalo s Ježíšem a nakonec i loňská akce ve Zvoli na Bystřicku s názvem Rodinné pasy na divokém západě s koncertem bratří Nedvědů.
Do kategorie Péče o kulturní dědictví se probojovalo celkem sedm počinů. O přízeň hlasujících usilují hlavně rekonstrukce či přestavby nejrůznějších památek okresu – kapličky v Krátké na Novoměstsku, střechy staré školy v Horní Bobrové, stodoly v Osové Bítýšce, křížků u rybníka ve Zlatkově na Bystřicku, či střechy radnice v Jimramově. V kategorii je zařazen také Den otevřených dveří na hradě Skály u Nového Jimramova nebo zpevnění krovu a oprava střechy kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.
Lidé mohou dát v každé kategorii hlas jenom jednomu adeptovi. Hlasovat lze na webu kraje až do 8. dubna 2011.