Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, centrum, vědomostí
Rainbow page separator

V Bystřici vyroste Centrum zelených vědomostí

Pátek, 17. Únor 2012

centrum-zelenych-vedomsti-statekBystřice nad Pernštejnem/ Díky evropské dotaci v celkové výši 115,6 milionů korun vznikne v Bystřici nad Pernštejnem unikátní interaktivní expozice ekologického hospodářství a agroturistiky na Bystřicku. Výbor Regionální rady Jihovýchod totiž schválil městu dotaci na vybudování takzvaného Centra zelených vědomostí. A co v něm zájemci v budoucnu naleznou?
Centrum zelených vědomostí nabídne návštěvníkům a turistům nový, ojedinělý a atraktivní způsob trávení volného času a také poznání a porozumění vlastním kořenům.

Motto „Od minulosti k budoucnosti“ se promítne zejména v architektuře areálu, kde vedle sebe budou rekonstruovaný zámeček z devatenáctého století doplněný skanzenem vesnických lidových staveb a moderní stavba využívající technologií jednadvacátého století. V bývalém hospodářském dvoře Mitrovských budou k vidění ukázky tradičních řemesel – například truhlárna a kovárna, nebo novostavba pasivního high-tech ekopavilonu s prezentací vyspělých stavebních řešení v kombinaci se systémy využití obnovitelných zdrojů. Další částí objektu bude skanzen se šesti lidovými stavbami Vysočiny a počítá se i s výstavbou hipostezky, která by měla být dlouhá přibližně dva a půl kilometru. „Centrum zelených vědomostí bude zcela zásadním počinem při rozvoji turistického ruchu na Bystřicku a v Kraji Vysočina. Ukáže rozvoj „zelených vědomostí“ za uplynulá dvě století a příklady správného „zeleného“ chování do budoucna,“ uvedl místostarosta Bystřice nad Pernštejnem Josef Vojta. (zp)