Bystřice nad Pernštejnem, bystrice nad pernstejnem, aktuality, kostel, listina
Rainbow page separator

V bystřickém kostele našli starou listinu

Čtvrtek, 4. Duben 2013

masarykovo-namesti-2-d995Bystřice nad Pernštejnem / Historický dokument z roku 1758 byl objeven při restaurování hlavního oltáře v bystřickém kostele svatého Vavřince. „Za deskami za obrazem svatého Vavřince byla objevena schránka s listinou,“ potvrdil starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.
Obsahem listiny se nyní zabývají odborníci, dokument je v Moravském zemském archivu v Brně.
V listině psané němčinou se hovoří nejenom o pořizování mobiliáře v bystřickém kostele, ale také o situaci na Moravě v době sedmileté prusko-rakouské války či cenách másla, sádla a obilí.
Bystřičtí počítají s tím, že do kostela bude umístěn nový vzkaz budoucím generacím. Tak tomu například bylo i při opravě střechy kaple svaté Anny v místní části Bystřice Pivonice – vzkaz v měděném pouzdře byl v roce 2007 umístěn ve věžičce kaple. „Většinou se do schránky dávají peníze, noviny či různé aktuální dokumenty města,“ doplnil bystřický starosta.
Pivonická kaple, která je zajímavá především svými zrestaurovanými vzácnými malbami, ovšem dříve žádný vzkaz potomkům nenesla. Při opravě střechy tam byly nalezeny jen zmuchlané noviny z roku 1928, kdy mělo dojít k poslední stavební úpravě. Ty ale byly použity pouze jako výplň, nikoliv jako poselství budoucím generacím.