Žďársko, zdarsko, aktuality, myslivci
Rainbow page separator

V dubnu začíná myslivcům nový rok

Sobota, 9. Duben 2011

Žďársko/ Ani po zimním období, kdy trávili myslivci na Žďársku i dalších místech kraje a celé republiky hodně času přikrmováním, práce s lesní zvěří nekončí. Myslivci by měli nyní pečlivě vyčistit krmelce i jejich okolí – veškeré zbytky potravy je třeba odstranit a okolí krmného zařízení pohrabat a posypat nehašeným páleným vápnem nebo jinou vhodnou dezinfekcí. Tato opatření by mělo zamezit přežívání nebo rozvoji nejrůznějších parazitů. Ještě vhodnější je, pokud se tedy jedná jenom o malé a lehké krmelce, přemístit tato zařízení o několik metrů dál. A přestože se nyní lesní zvěř již v blízkosti krmných zařízení příliš nezdržuje a dává přednost pastvě na loukách a polích, v krmelců by rozhodně nemělo chybět dostatečné množství kusové krmné soli.

V případě, že sněhová pokrývka některé krmná zařízení či posedy a kazatelny poškodila, je duben ideálním měsícem, kdy se myslivci mohou pustit do jejich opravy. Nejrůznější pozorovatelny jsou totiž potřebné k tomu, aby se myslivci mohli důkladně seznámit s tím, jaké jsou početní stavy zvěře po uplynulém zimním období a jaká je kondice těchto zvířat.

Duben jako takový je mezi myslivci všeobecně považován za začátek nového mysliveckého roku. Důvod? „Výsledky sčítání zvěře v březnu v termínech stanovených orgány státní správy myslivosti byly předloženy uživatelem honitby jejímu držiteli k vyjádření. Začátkem dubna pak z údajů o skutečných počtech zvěře bude plánováno myslivecké hospodaření v novém mysliveckém roce. Na začátku dubna se také konají výroční členské schůze mysliveckých sdružení, na kterých myslivci hodnotí uplynulou sezónu a vyčíslují náklady spojené se zimou,“ vysvětlil Jiří Šilha, tiskový mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty.