Rainbow page separator

V Medlově se přemnožily sinice, platí tam zákaz koupání

Pátek, 28. července 2017

Fryšava pod Žákovou horou / Zákaz koupání v rybníku Medlov, který na základě rozborů vody vyhlásili hygienici v minulém týdnu, stále platí. Lidi by tak kvůli masovému výskytu sinic a zvýšenému množství chlorofylu mohlo postihnout akutní poškození zdraví.
Nejčastějšími onemocněními, jež sinice způsobují, jsou střevní a žaludeční potíže, záněty uší a očí. Největší riziko zdravotních komplikací po koupání hrozí těhotným ženám, alergikům nebo lidem s oslabeným imunitním systémem. Zákaz užívání vody ke koupání platí až do doby prokázání vyhovujících laboratorních rozborů.
U dalších hygieniky sledovaných vodních ploch využívaných ke koupání, kterými jsou Domanínský rybník, rybník Koupaliště, Velké Dářko a Sykovec, je kvalita vody v pořádku. Z celkem pětistupňové řady tam platí dvojka, což je nezávadná voda vhodná ke koupání s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. Výjimku tvoří Pilská nádrž, která kvůli zvýšenému množství sinic a chlorofylu od hygieniků dostala trojku. Problémy po koupání tam mohou hrozit zejména vnímavým jedincům, lidé by se proto po koupání rozhodně neměli zapomenout osprchovat.