Rainbow page separator

V MHD budou lidé jezdit pouze s rouškou, stačí ale i šátek

Úterý, 17. Březen 2020

Žďárská radnice vypsala soutěž o nejlepší návrh na logo MHD

Žďár nad Sázavou / Pouze s rouškou, byť improvizovanou, mohou od 18. března lidé jezdit v autobusech žďárské městské hromadné dopravy (MHD). Za roušku lze v tomto případě považovat i šálu nebo šátek, které však musí být pevně přichyceny k obličeji. Kromě toho musí v autobusech MHD zůstat neobsazené první tři řady sedadel za řidičem.
Senioři starší 65 let věku, kteří potřebují obstarat základní nákupy v podobě potravin, drogerie a léků na e-recept, se mohou obracet na městský úřad. Objednávky jsou přijímány mezi 8. a 10. hodinou, úhrada se provádí při předání nákupu.
Žďárský městský úřad nyní funguje v omezeném provozu, a to v pondělí od 7.30 do 10.30 hodin a ve středu od 13 do 16 hodin. Místní poplatky mohou lidé bez rizika sankcí uhradit až do 1. července, případně je zaplatit převodem z účtu.
Omezeno je také fungování polikliniky. Mimo provoz je rehabilitace, bufet i telefonní ústředna. Prodejna zdravotnických potřeb funguje od 7 do 12 hodin, stejně tak i rentgen a laboratoř, ale odběry krve je třeba nejdříve konzultovat se svým lékařem, neboť v laboratoři se nedělají.
V souvislosti s šířící se nákazou koronavirem stoupl rovněž počet telefonických dotazů na linku 155, což zatěžuje plynulost linky sloužící pro osoby v přímém ohrožení života či zdraví. „Naši operátoři se bohužel setkávají i s případy, kdy se například volající dožadují výsledků testů. Chápeme obavy občanů, je ale nutné, aby své dotazy ohledně nemoci COVID-19 směřovali na linky k tomu určené. Jedná se například o Krajskou hygienickou stanici, infolinku Státního zdravotního ústavu, případně nově zřízenou bezplatnou celostátní linku 1212,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček. „Tyto infolinky ovšem zažívají velký nápor volajících, a proto mohou být přetížené nebo nedostupné. Mějte proto, prosím, trpělivost, volání s odstupem času opakujte a řiďte se pokyny epidemiologa nebo praktického lékaře,“ dodal Janáček.