Rainbow page separator

V nemocnici budou při operaci šedého zákalu užívat nové čočky

Čtvrtek, 1. Srpen 2019

Nové Město na Moravě / Nový typ nitroočních čoček budou od září využívat při operacích šedého zákalu v novoměstské nemocnici. „Budou to monofokální nitrooční čočky. Monofokální čočky jsou určeny na jednu vzdálenost. Na dálku nebo na blízko, na druhou vzdálenost musí mít pacient brýle,“ popsala vedoucí lékařka očního oddělení novoměstské nemocnice
Eva Pačisková.
Lékaři budou při operacích šedého zákalu používat asférické nitrooční čočky, které by měly zlepšit kontrastní vidění, a to hlavně za šera, a kvalitu obrazu a barev oproti dosavadním standardním čočkám. Budou k dispozici ve dvou formách – čiré a žluté. Čočky se žlutým zabarvením jsou vhodné pro lidi s postižením sítnice.
Šedý zákal je postupné zakalení čočky oka, typickými příznaky onemocnění je opar, zamlžené vidění, vybledlé barvy, zvýšená citlivost na ostré světlo či časté změny u předepsaných brýlí. Neléčený šedý zákal postupně snižuje kvalitu vidění a může vést až k oslepnutí. Léčit se dá jen operativně, přičemž poškozená čočka musí být odstraněna a vyměněna za umělou, takzvanou nitrooční. V novoměstské nemocnici se provádí přibližně pět stovek operací šedého zákalu ročně.