Rainbow page separator

V nemocnici vyšetřují prostatu unikátní technologií

Pátek, 5. Červenec 2019

Nov= Město na Moravě / Jen několik pracovišť v republice provádí vyšetření prostaty pomocí softwarové fúzní cílené biopsie, přičemž novoměstská nemocnice je již půl roku jedním z nich. Při vyšetření tam využívají spojení obrazu z vyšetření magnetickou rezonancí a ultrazvuku. Díky přesnému zobrazení patologického ložiska v prostatě pak urologové provedou cílenou biopsii, takže odpadá opakování tohoto vyšetření a zrychlí se tím určení diagnózy karcinomu prostaty. „Softwarová fúzní cílená biopsie prostaty zpřesňuje diagnózu. Jednoduše řečeno, pacient podstoupí vyšetření na magnetické rezonanci, já od našich radiologů dostanu obraz s dokonalým popisem a označením podezřelých ložisek. Tato data nahraji do nového ultrazvuku s vysoce výkonným grafickým procesorem. Kombinace těchto nových technologií umožňují snímání prostaty ve třech rovinách v reálném čase. Díky tomu dokážeme cíleně zaměřit patologické ložisko, ze kterého provedeme biopsii. Pro srovnání – při systematické biopsii odebíráme několik vzorků v pravidelné struktuře, takzvaně naslepo,“ popsal novoměstský urolog Jaroslav Tůma mladší. Při fúzní cílené biopsii prostaty je pro urology zásadní spolupráce s radiology, ale rovněž s patology.
Za šest měsíců bylo v nemocnici novou metodou vyšetřeno padesát pacientů. „Jsou to pacienti z celé Vysočiny a velké části Jihomoravského kraje, v současné době jsme jediné urologické pracoviště v tomto regionu, které cílenou biopsii provádí. U třiceti pacientů jsme díky této metodě včas zachytili rakovinu prostaty, protože klasickou metodou by nebylo možné tyto karcinomy včas diagnostikovat. U dvaceti pacientů se rakovina neprokázala, bylo jim doporučeno opakovat vyšetření jednou za rok,“ přiblížil Jaroslav Tůma.
V praxi to vypadá tak, že pacient nejdříve podstoupí krevní test, který určí hladinu prostatického specifického antigenu (PSA), a vyšetření prostaty pohmatem. Pokud tato vyšetření vedou k podezření na nádorové onemocnění, je provedena systematická biopsie. „Při této formě biopsie se někdy může stát, že je miniložisko míjeno, i když je prováděna ultrazvukovou navigací. Výsledek biopsie je tedy negativní, ale hodnoty PSA dále stoupají. V těchto případech jsme dříve museli klasickou biopsii za nějaký čas zopakovat, teď ne. Nyní pacient podstoupí cílenou fúzní biopsii,“ doplnil urolog.