Rainbow page separator

V Novém Městě plánují domov pro nesoběstačné seniory

Neděle, 23. září 2018

Vratislavovo náměstí Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě / Zda v Novém Městě vznikne pobytová služba pro nesoběstačné seniory, nyní řeší tamní radnice. Pomoc přislíbil i Kraj Vysočina.
„Mezi našimi klienty nebo žadateli o služby stále narůstá počet osob, u kterých je diagnostikován některý z druhů demence, a rodiny, které se rozhodly zajistit svým blízkým pomoc v jejich přirozeném prostředí, jsou vystavovány psychické i fyzické zátěži,“ sdělila ředitelka Novoměstských sociálních služeb Hana Janů. Ty nabízejí pouze terénní pečovatelskou službu ve vymezeném čase. Postarat se je ale třeba i o seniory s Alzheimerovou chorobou či jinak nesoběstačné lidi. Podařilo se již získat i podporu kraje.
V minulosti projevila zájem o vybudování podobného centra Diakonie Českobratrské církve evangelické. Centrum pro třicet klientů by mělo stát hned vedle Novoměstských sociálních služeb, zatím však není známý termín. Do hry vstoupila i společnost SeneCura, která provozuje síť zařízení po celé republice. Do její budovy by se mohlo vměstnat až 120 klientů. Rozhodnutí zatím nepadlo a město nyní hledá lokalitu, kde by mohl dům vzniknout. „V moderních pobytových domech je obvykle v přízemí například i restaurace, kam mohou zajít lidé z okolí na oběd, nebo kde se mohou sejít příbuzní klientů,“ přiblížila Hana Janů. Velká část nákladů na provoz podobných zařízení je hrazena z veřejných zdrojů, příplatek klienta nesmí přesáhnout částku kolem 200 korun denně s tím, že stát, kraj i město dohlížejí na kvalitu služeb.