Rainbow page separator

V Novém Městě promítnou film o šelmách ve volné přírodě

Neděle, 17. Květen 2015

Jan Svatoš - Causa Carnivora

Nové Město na Moravě / Nový dokumentární film Causa Carnivora novoměstského rodáka – režiséra Jana Svatoše – mohou v pondělí 18. května od 19 hodin sledovat návštěvníci tamního kulturního domu. Po projekci přírodopisného dokumentu, který hledá odpověď na otázku, zda jsme jako moderní Evropané schopni žít s vlky, rysy či medvědy, se uskuteční debata o perspektivě velkých šelem v České republice. Zúčastní se jí režisér filmu Jan Svatoš, ředitel Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč a Miroslav Kutal, vedoucí programu ochrany velkých šelem v Hnutí DUHA.
Tvůrci filmu Causa Carnivora, který se natáčel i na Vysočině, se zajímali o to, proč naše země v soužití s velkými šelmami představuje izolovaný ostrov uprostřed střední Evropy a jak významnou roli v návratu šelem hraje Vysočina. V dokumentu vystoupí i čeští odborníci na ochranu přírody a krajiny a zazní také názory myslivců.
Režisér Jan Svatoš se tématu divočiny věnuje dlouhodobě. Loni například získal prestižní cenu Special Jury Award JADE KUNLUN, kterou mezinárodní porota ocenila originální vizuální pojetí i poslání jeho filmu divoČINY.
Film Causa Carnivora vznikl ve spolupráci s Hnutím DUHA Olomouc. Přináší mimo jiné vzácné záběry volně žijících šelem, které pořídily vlčí hlídky během dvanáctiletého monitoringu.
„Jsem fascinován tím, že vlci, medvědi i rysi se k nám snaží vracet sami od sebe – navzdory tomu, jak jsme jim znepřístupnili krajinu. O to více jsem překvapen, co vše pro soužití s nimi dělají v sousedním Německu či Polsku,“ vyjádřil se Jan Svatoš.