Rainbow page separator

V Novém Městě si budou připomínat osobnosti

Středa, 23. října 2013

Nové Město na Moravě / Každý rok jedná významná osobnost spojená s Novým Městem. To je plán novoměstské radnice, jak nezapomenout na zajímavé lidi. Letos bude vzdána pocta novoměstskému lékaři Josefu Svítilovi, který byl rovněž básníkem, spisovatelem a překladatelem, publikoval pod pseudonymem Jan Karník. Památník na prostranství u jeho rodného domu v Malé ulici bude odhalen 6. listopadu. V této souvislosti tam dojde rovněž k přemístění umělcovy busty od sochaře Jiřího Plieštika, která dříve stála v novoměstské nemocnici. V letošním roce uplyne 55 let od Svítilova úmrtí…
Příští rok se novoměstská radnice zaměří na hudebního skladatele Jaroslava Křičku, který s bratrem Petrem, později básníkem, prožil část svého dětství v Maršovské rychtě v Maršovicích u Nového Města na Moravě. V příštím roce uplyne 45 let od jeho skonu.
V roce 2015 pak Nové Město vzpomene na významného českého sochaře a novoměstského rodáka Jana Štursu. V tom roce nastane 135. výročí Štursova narození a 90. výročí jeho úmrtí.