Rainbow page separator

V novoměstské Vysočina Areně vybudovali pumptrackovou dráhu

Pátek, 19. Říjen 2018

Nové Město na Moravě / K singletrackům, silničním, MTB a gravel okruhům přibyla možnost si ve Vysočina Areně vyzkoušet asfaltovou pumptrackovou dráhu. Dvoumilionová krajská dotace umožnila novoměstské radnici vybudovat trať pro terénní cyklistiku, takzvaný pumptrack, jenž svými parametry aktuálně patří k největším v republice. Náklady na výstavbu dosáhly zhruba 2,8 milionu korun.
„Výstavbou pumptracku se rozšířila nabídka sportovní a volnočasové infrastruktury pro obyvatele, ale také očekáváme zatraktivnění cyklodestinace v konkurenci dalších areálů zaměřených na milovníky terénní cyklistiky,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů. Trend pumptrackových tratí dovoluje na relativně malé ploše vytvořit podmínky, které nabízejí získat dovednosti a správné návyky pro jízdu v terénu. Jezdec se zdokonaluje a používá „pumpování”, tedy pohyb nahoru a dolů coby hnací sílu kola, namísto šlapání. Trať je koncipovaná jako okruh pro začátečníky, na který pak navazují obtížnější části. „Některé pumptracky u nás mají přírodní povrch z uježděné hlíny, jiné jsou asfaltové. Ve Vysočina Areně byl zvolen asfaltový povrch. Je bezúdržbový, má široké spektrum využití jak pro jízdní kola, tak i pro skateboardy, in-line brusle nebo dětská odrážedla. Navíc je provozuschopný už krátce po dešti a při mírnějších zimách v podstatě celoročně,“ upřesnil krajský cyklokoordinátor Petr Stejskal.
V následujících týdnech ještě dojde k zatravnění okolních ploch, výsadbě zeleně, nástřiku vodicích čar a doplnění drobného mobiliáře. „Věříme, že doposud nevyužitá plocha v areálu Vysočina Areny bude sloužit nejen aktivní veřejnosti, ale zatraktivní i konání některých cykloakcí. Lidé se mohou těšit na oficiální otevření pumptracku s doprovodným programem, které je naplánováno spolu s tradičním otevíráním singletracků na začátek sezony 2019,“ dodal Stejskal.