Rainbow page separator

V pořadí čtvrtý Den venkova ve žďárském zámku přiblíží vodu

Středa, 16. Září 2020

Žďár nad Sázavou / Voda stokrát jinak. Právě voda je stěžejním tématem letošního Dne venkova, který se v sobotu 26. září uskuteční v areálu žďárského zámku. K vidění budou kupříkladu vodní ateliéry, pokusy s vodou, unikátní lokomobila, ale mimo to i laserová střelnice nebo ukázky práce s koňmi v lese. Nejživěji bude v zámeckém sadu, chybět nemohou ukázky lesní techniky, jízda na koních, střelba z posedu, lovečtí psi nebo ukázka těžby dřeva za pomocí koní. „Nenechte si ujít vystoupení a workshop profesionálního hráče na skleněnou harfu, tedy na skleničky naplněné vodou, Petra Špatiny,“ upozornila marketingová manažerka zámku Martina Sedláková.
Vodu pomocí proutku budou v areálu hledat studenti i učitelé Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích, zajímavostí se stane představení Úžasného divadla fyziky a v programu je také workshop pro rybáře. Zahraje pražské swingové trio Hot Sisters, vystoupí místní Zelenohorští muzikanti a folklorní soubor Kamínek. „Jedinečná bude ukázka funkční lokomobily z roku 1870, která sloužila k pohánění zemědělských strojů parní silou. Před rokem ji nadšenci z nedalekého Šlakhamru přivezli z Anglie a návštěvníci ji uvidí při řezání dřeva na velké cirkulárce,“ informovala Martina Sedláková.
Při Dni venkova dojde taktéž k zahájení nového projektu Chytrá ruka, který si klade za cíl vytvořit v zámku centrum mezigeneračního setkávání a předávání řemeslných a rukodělných dovedností mladší generaci. V sadu najde své místo unikátní funkční kopie středověké pece na zakuřovanou keramiku a kromě keramického workshopu a ukázek točení na středověkém hrnčířském kruhu si lidé dostanou možnost vyzkoušet vyřezávání ze dřeva, paličkování či výrobu zvířátek ze slámy.
Návštěvníci zaplacením vstupného současně přispějí na obnovu lesů poničenými suchem, vichřicemi a kůrovcem – z každé vstupenky poputuje část financí na pořízení jedné sazeničky stromku, který bude vysazen ve Žďárských vrších.