Rainbow page separator

V sobotu dorazí do Žďáru plamínek světla z Betléma

Středa, 14. Prosinec 2016

Betlémské světlo

Žďár nad Sázavou / Rychlíkem číslo 988 z Brna dorazí v sobotu 17. prosince v 7.33 hodin do Žďáru Betlémské světlo. Od brněnských skautů, kteří plamínek vlakem povezou, jej na nástupišti převezmou žďárští skauti, světlo v lampičkách přenesou do kostela svatého Prokopa a baziliky Nanebevzetí Panny Marie.

Odtud si pak Betlémské světlo mohou zájemci odnášet domů až do Štědrého dne, případně si bude možné připálit svíčku i v některých institucích či obchodech. Ekumenická bohoslužba při příležitosti převzetí Betlémského světla se letos uskutečnila 10. prosince v kostele syrské pravoslavné církve Mor Ephrem na náměstí Stefan-Fadinger-Platz ve Vídni; v Rakousku tradice rozvážení světla v roce 1986 vznikla. Plamen se z jeskyně v Betlémě každoročně letecky přesouvá nejdříve do Vídně, poté je rakouskými skauty předán čekajícím skautským delegacím z celé Evropy. Pro Betlémské světlo se i letos opět vydali brněnští skauti, kteří jej dopravili do České republiky. U nás se tento zvyk začal šířit v roce 1989, první Betlémské světlo přivezli do Československa čeští exiloví skauti z Rakouska.

Po České republice budou Betlémské světlo v sobotu rozvážet desítky vlakových spojů. K rannímu rychlíku z Brna pro plamínek tradičně přicházejí i někteří lidé z obcí a měst v okolí Žďáru, které neleží na zastávkách rychlíku.