Rainbow page separator

V soutěži o nejkrásnější alej bojují dvě stromořadí ze Žďárska

Úterý, 8. Listopad 2016

Žďársko / Do konce roku mohou lidé hlasovat v anketě o nejkrásnější alej, kde se mezi třiapadesáti nominovanými o vítězství ucházejí také dvě aleje ze žďárského okresu.
První z nominovaných alejí na Žďársku je alej Cinzendorf nedaleko Nového Města na Moravě – vedle křižovatky silnice I/19 a odbočkou na Křídla. Tvoří ji jednatřicet lip a třiadvacet jírovců s obvodem kmenů mezi 200 – 350 centimetry. Jejich stáří se pohybuje v rozmezí 130 až 180 let a chráněné jsou od roku 1980. Druhým okresním adeptem na vítězství v tradiční anketě je lipová alej lemující silnici k Rozsochám od křižovatky silnice II/388 na Bystřicku.
Anketu Alej roku pořádá spolek Arnika. „Arnika už léta usiluje o ochranu alejí a stromořadí kolem cest po celé republice. Sestavujeme statistiky kácení a vysazování stromů, vyhlašujeme anketu Alej roku, natíráme stromořadí bezpečnostními reflexními pruhy, bojujeme za aleje v ohrožení,“ uvedla Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.
Zájemci se hlasování mohou zúčastnit prostřednictvím internetového formuláře na www.alejroku.cz, kde jsou fotografie všech nominovaných alejí včetně jejich popisu.

Foto ilustrační: Jana Mifková