Rainbow page separator

V ulicích Žďáru se na začátku května objeví sdílená kola

Středa, 24. dubna 2024

Žďár nad Sázavou / Systém automatizovaného provozu sdílených jízdních kol pro veřejnost začne 2. května. Lidé si budou moci vypůjčit celkem 50 klasických kol a deset elektrokol. Po Žďáře vznikne na základě analýzy pohybu obyvatel a hustoty osídlení třicet stanovišť, kam bude možné bicykly vracet a rovněž si je půjčovat. Každý den bude mít uživatel možnost třiceti minut jízdy zdarma, a to rozdělené do dvou patnáctiminutových úseků.

Služba, jež bude fungovat do poloviny prosince, za tu dobu město vyjde na milion a devětašedesát tisíc korun, poté bude provoz vyhodnocen. Pokud se osvědčí, radnice v něm bude pokračovat i v dalších letech. 

Žďár tímto způsobem hodlá motivovat obyvatele k využívání bezmotorové dopravy či její kombinaci s městskou hromadnou dopravou (MHD), aniž by sami museli vlastnit jízdní kolo. Účelem je rozvoj alternativního způsobu přepravy po městě prostřednictvím cyklodopravy, která je nyní ve Žďáře v poměru k dalším druhům dopravy čtyřprocentní. 

„Dali jsme si za cíl ji do roku 2030 zvýšit na 15 procent, kdy chceme, aby byl Žďár městem velice vstřícným k cyklistům a dalším druhům nemotorové dopravy,“ uvedl starosta Martin Mrkos.

K dosažení cíle je počítáno s budováním nových cyklostezek a úpravou chodníků na sdílené s cyklisty, doprovodnou infrastrukturou v podobě sdílených kol či cyklomapy, případně zavedením podpůrných systémových opatření, mezi něž patří školní ulice, vznik zpoplatněných parkovacích zón a podpora MHD. Například ještě letos se chodník v Neumannově ulici dočká rekonstrukce tak, aby nadále sloužil jako smíšený chodcům i cyklistům.