Rainbow page separator

V úřadu přibyl automatický defibrilátor, může zachránit život

Pondělí, 11. prosince 2023

Žďár nad Sázavou / Automatický externí defibrilátor (AED) přibyl v minulých dnech ve žďárském městském úřadu. Zařízení slouží k záchraně lidského zdraví či života při poskytování účinné laické první pomoci. 

Automatický defibrilátor je umístěný v informační kanceláři u vstupu do budovy, přičemž vyškolená obsluha je pomocí něj schopná poskytnout kvalitnější odbornou pomoc v případě náhlé srdeční zástavy, než na místo dorazí zdravotničtí záchranáři. 

Zásadní je při poskytování první pomoci při selhání srdce nepřímá masáž, což je ovšem fyzicky náročná nepřetržitá činnost, zejména pokud není v dosahu další osoba k vystřídání. Pokud má zachránce k dispozici AED, situaci to zjednoduší, neboť součástí přístroje jsou elektrody, které se nalepí na hrudník zachraňovaného, a přístroj vyhodnotí činnost srdečního rytmu, aby následně buď doporučil, anebo nedoporučil použití výboje k nastartování srdce pacienta. Pokud je výboj namístě, značně se tím zvýší šance postiženého na přežití. Současně přístroj zachránci pomocí speciálního senzoru umožní okamžitou kontrolu kvality srdeční masáže.